473
576673

TUMLARE, av Johan Lund, Stockholm 1697. Karolinsk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Delvis förgylld, på livet graverat alliansvapen i bladkartush under friherrlig krona. Undertill initialer. Höjd 5 cm, diameter 7,5 cm, vikt 70 gram.

Bruksslitage.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12 %.

Införselmoms

Proveniens

Alliansvapen för Gerhard von Berchner (1670-1729) och Brita Wallrawe (1680-1745). Gifta 1697.

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.