518
587799

BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Delvis förgylld. Konande, på kälad fot med svängda knäckar. Pärlstav, stansad lambrequin och svisselerad rokokodekor. Höjd 18,5 cm, vikt 310 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.