KESI, siden och guldtråd. 159,5 x 50 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Terrakottafärgad botten med polykrom dekor av drake, fenixfågel, qilin, fladdermöss, molnband, taoistiska symboler, attribut för de sköna konsterna och vågor. Inköpt på 1950-talet.
Något slitage och smutsig, fläckar.
×
Logga in
Kunde inte logga in