Klassiska 586

1424 föremål
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1257. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
139. SPEGLAR, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
138. SPEGLAR, två stycken, brons. Sexdynastier samt Tangdynastin.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
285. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
273. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
437. STEKFAT, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
398. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
347. STEMCUP, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353. STEMCUP, porslin. Tidigt 1900-tal med Guangxus märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. STOLAR, 11 stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1237. STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1234. STOLAR, tio stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1239. STOLAR, tolv stycken (8+4). Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1243. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1235. STOLAR, åtta stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
387. STOP, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1357. STRÅKE, märkt Albert Nürnberger, 1930/40-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
199. SUTRAOMSLAG, trä. Tibet, troligen 1400-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
1066. Sankta Katarina av Alexandria.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1019. Sophie Anderson, "Flower Girl", motiv från Capri.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
495. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1399. SÅSSNIPA, fajans. Marieberg, daterad (17)74.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1386. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1246. TABURETT, av Eric Levin (mästare i Stockholm -1782). Gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1247. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin 1600-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1391. TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1374. TALLRIK, fajans. Schleswig-Holstein, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1380. TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
295. TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1307. TALLRIK. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
301. TALLRIKAR, 11 stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
408. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1722).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1401. TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1385. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta (17)68.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
296. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
432. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Kiel, omkring 1770.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1398. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterade 23/6 (17)74.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1378. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
18. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
436. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
547. TAPIO WIRKKALA, Hämeenlinna 1978. Mugg.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1306. TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1203. TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
262. TEBURK med LOCK, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-17222).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
30. TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
562. TEDOSA, av Jacob Nielsen, Oslo/Christiania 1724. Senbarock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
493. TEDOSA, av Petter Eneroth, Stockholm troligen 1783.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
52. TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
299. TEDOSA, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. TEGLASHÅLLARE, märkt Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
576. TEKANNA med FAT, av Peter Terpager Hagen, Köpenhamn 1813. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
225. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
224. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
263. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
492. TEKANNA, av Johan Ekholm, Stockholm 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
374. TEKANNA, keramik. Yixinggods. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. TEKOPPAR, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
136. TEMPELFRIS, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
135. TEMPELFRIS, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
146. TEMPELVÄKTARE, två stycken, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1395. TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK