Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
41. RÖKELSEKAR, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).
41. RÖKELSEKAR, patinerad brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1076. Abraham Danielsz. Hondius, Hundar som anfaller en tjur.
1076. Abraham Danielsz. Hondius, Hundar som anfaller en tjur.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1161. GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.
1161. GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
994. Kent Ullberg, "Vattenlek".
994. Kent Ullberg, "Vattenlek".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1274. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1274. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1005. MICHAEL ANCHER, pannå, utförd 1900.
1005. MICHAEL ANCHER, pannå, utförd 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
318. URNA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
318. URNA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1119. Jacobus Buys, Backanal.
1119. Jacobus Buys, Backanal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1284. KANDELABER, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
1284. KANDELABER, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
964. Anders Zorn, "Omnibus".
964. Anders Zorn, "Omnibus".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
453. URNA med LOCK, kompaniporslin. Jiaqing (1796-1820).
453. URNA med LOCK, kompaniporslin. Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
401. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
401. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
914. Helmer Osslund, "Strandbankar vid Ångermanälven".
914. Helmer Osslund, "Strandbankar vid Ångermanälven".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
386. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
386. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1081. ENGELSK SKOLA, olja på duk, 16/1700-tal.
1081. ENGELSK SKOLA, olja på duk, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
928. Mosse Stoopendaal, "Domherrar".
928. Mosse Stoopendaal, "Domherrar".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1070. Jan Brueghel dy Hans art, Madonnan med barnet i blomstergirland.
1070. Jan Brueghel dy Hans art, Madonnan med barnet i blomstergirland.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1075. Abraham Danielsz. Hondius, Björnjakt.
1075. Abraham Danielsz. Hondius, Björnjakt.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
494. MJÖLKKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
494. MJÖLKKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
495. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
495. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
490. Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.
490. Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
1344. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
1124. FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1280. AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
1280. AMPEL, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
492. TEKANNA, av Johan Ekholm, Stockholm 1795. Gustaviansk.
492. TEKANNA, av Johan Ekholm, Stockholm 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
596. DOSA, guld och blå emalj, Frankrike 1800-tal.
596. DOSA, guld och blå emalj, Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
508. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.
508. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
829. BROSCH, Art Deco, med åttkantsslipade diamanter.
829. BROSCH, Art Deco, med åttkantsslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
782. ÖRHÄNGEN med ametister ca 36 ct och diamanter.
782. ÖRHÄNGEN med ametister ca 36 ct och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
785. ÖRHÄNGEN med odlade Tahitipärlor och diamanter.
785. ÖRHÄNGEN med odlade Tahitipärlor och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 28 000 SEK
629. COLLIER med hängande sigill prydda med cabochonslipade turkoser.
629. COLLIER med hängande sigill prydda med cabochonslipade turkoser.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
845. RING med obehandlad safir, ca 2.50 ct. Certifikat från DSEF.
845. RING med obehandlad safir, ca 2.50 ct. Certifikat från DSEF.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
24 000 - 28 000 SEK
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 2.79 ct enligt gravyr.
759. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, totalt 2.79 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
639. COLLIER med ametister och små pärlor. Franska stämplar.
639. COLLIER med ametister och små pärlor. Franska stämplar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
685. ÖRHÄNGEN med orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
685. ÖRHÄNGEN med orientaliska pärlor samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 2.90 ct.
764. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 2.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
777. ÖRHÄNGEN med blå topas ca 30 ct, ametister ca 4 ct och diamanter 1.20 ct.
777. ÖRHÄNGEN med blå topas ca 30 ct, ametister ca 4 ct och diamanter 1.20 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 26 000 SEK
748. BROSCH i form av ett lejon, med briljantslipade diamanter samt rubiner.
748. BROSCH i form av ett lejon, med briljantslipade diamanter samt rubiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
1338. GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1158. Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".
1158. Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1259. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1259. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1260. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1260. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1353. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.
1353. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
744. RING med smaragd ca 2.75 ct samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
744. RING med smaragd ca 2.75 ct samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 26 000 SEK
206. YAMANTAKA, brons. Tibeto-kinesisk, omkring 1900.
206. YAMANTAKA, brons. Tibeto-kinesisk, omkring 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
870. ANTIK TÄBRIS. 420,5 x 327,5 cm.
870. ANTIK TÄBRIS. 420,5 x 327,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
190. THANGKA, Chakrasamvara (Fader-Moder), Tibet, 1800-tal.
190. THANGKA, Chakrasamvara (Fader-Moder), Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
53. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
53. BOJAN, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. DAOISTISK DIGNITET, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
149. DAOISTISK DIGNITET, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
459. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
459. URNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
992. Jussi Mäntynen, "Lon vädrar fara".
992. Jussi Mäntynen, "Lon vädrar fara".
Klubbat pris 
24 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
204. LAMA, brons. Sino-Tibetansk, tidigt 1900-tal.
204. LAMA, brons. Sino-Tibetansk, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
205. LAMA, kopparlegering. Tibet, omkring 1900.
205. LAMA, kopparlegering. Tibet, omkring 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
160. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
648. RING med safir ca 11.00 ct, samt åttkantsslipade diamanter, totalt ca 0.40 ct.
648. RING med safir ca 11.00 ct, samt åttkantsslipade diamanter, totalt ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
1251. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1237. STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1237. STOLAR, fem stycken (4+1). Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
118. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.
118. ALTARLJUSSTAKAR, ett par, cloisonné. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
278. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
278. BÅLSKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1347. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
784. RING med prinsesslipade diamanter totalt 1.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
784. RING med prinsesslipade diamanter totalt 1.10 ct. Kvalitet ca G-H/VS-SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
990. Carl Eldh, "Gunnar Wennerberg" (1817-1901).
990. Carl Eldh, "Gunnar Wennerberg" (1817-1901).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
984. Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
984. Gunnar Nilsson, Stående kvinna.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
54. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
54. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1068. Katarina av Alexandria.
1068. Katarina av Alexandria.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
79. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina.
79. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
617. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt ljusblå safirer. Rysk fattning.
617. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter samt ljusblå safirer. Rysk fattning.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
628. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter samt turkoser.
628. ÖRHÄNGEN med rosenslipade diamanter samt turkoser.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK