Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1099Frederick Tudgay, "Charles Tottie".27 000 SEK
1100Michelangelo Cerquozzi Tillskriven, Bataljmålning.105 000 SEK
1101Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med båtar på redden och köpmän på kaj.48 000 SEK
1102Augustin Charles van den Berghe, Backanal.65 000 SEK
1103GOVAERT (GABRIEL) VAN DER LEEUW (HOLLAND), Olja på duk, signerad. G Da Leone.Återrop
1104Gasparo Lopez dei Fiori Tillskriven, Blomsterstilleben med urnor och korg i ett landskap.70 000 SEK
1105Pieter Faes Hans krets, Blomsterstilleben med rosor, primula, ranunkel, stockros, hortensia, olvon och tulpan.46 000 SEK
1106Isaac van Duynen Hans efterföljd, Stilleben med fiskar och hummer.38 000 SEK
1107Osias Beert Hans efterföljd, Stilleben med körsbär, grönsaker & glas.45 000 SEK
1108Jean Baptiste Monnoyer Hans efterföljd, Stilleben med syrener, rosor, nejlikor, hortensia, polianthes tuberosa och blåklint.Återrop
1108AJoris van Son Tillskriven, Stilleben med hummer, frukter och en flugsnappare.150 000 SEK
1110Byfesten.24 000 SEK
1111Jan Olis Hans krets, Konvalescent med krus.Återrop
1112David Teniers d.y Hans krets, Krogscen.8 000 SEK
1113"Triangulina".7 000 SEK
1114NICOLAES BERCHEM, olja på duk, signerad. Italienskt landskap med en dam på åsna, herdar och får.Återrop
1115Jean Raoux, Kvinna i röd klänning.15 000 SEK
1116Peter Sperwer, Allegoriskt kvinnoporträtt tidigare kallad Madame de Montespan (1641-1707).36 000 SEK
1117Victor Honoré Janssens Hans krets, Backanaler (2).28 000 SEK
1118Nicolaes Maes Tillskriven, Allegori över konsterna.60 000 SEK
1119Jacobus Buys, Backanal.50 000 SEK
1120Domenico Fetti Efter, David med Goliats avhuggna huvud.55 000 SEK
1121LEENDERT DE KONINGH, olja på pannå, signerad.Återrop
1122Figurscen vid hamnen.Återrop
1123Peter Paul Rubens Efter, Akilles vrede och Akilles död (2).65 000 SEK
1124FRANS FRANCKEN II. Tillskriven. Olja på pannå. Signerad.Återrop
1125Giovanni Battista Salvi da Sassoferrato Tillskriven, Madonnan.Återrop
1126Louis Masreliez, Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.36 000 SEK
1127Jean Eric Rehn, "Vaso dipinto dal Cavalier Sanfranco nella Villa Borghesiana".22 000 SEK
1128Jean Eric Rehn, "Vaso da Polidoro da Caravaggio depinto nella Facciata del Palazzo della Machera d'Oro cavato dall antico".13 000 SEK
1129Louis Masreliez, Akilles återkomst.13 000 SEK
1130Johan Tobias Sergel, Satyrer och nymfer.30 000 SEK
1131Elias Martin, Familj vid vattendrag i pastoralt landskap.17 000 SEK
1132Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med figurer.24 000 SEK
1133Johan Fredrik Martin, "Gripsholms Slott", Ur: "Svenska vuer".20 000 SEK
1134Johan Fredrik Martin, "Utsigt av parken vid Bellevue", Ur "Svenska vuer".26 000 SEK
1135Louis Jean Desprez, Fontänprojekt.40 000 SEK
1136Colosseum, Rom.35 000 SEK
1137Carl August Ehrensvärd, Diana och Aktaion.44 000 SEK
1138Johan Tobias Sergel, Backanal.20 000 SEK
1139Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).25 000 SEK
1140Giuseppe Palmieri, Kung Karl Karl XII vid Bender.19 000 SEK
1141Jean Eric Rehn, Italienskt ruinlandskap.18 000 SEK
1142Martin Rudolf Heland Tillskriven, ”Inträngandet i den förtrollade skogen” , Karusell på Drottningholm 1785.28 000 SEK
1143Joseph Parrocel Hans art, Bataljscen.Återrop
1144Pierre Hubert L'Archevêque, Triton och nereid.15 000 SEK
1145Ingemar Sunesson, "Staden Alexandrias grundläggning".48 000 SEK
1146Jacob Gillberg, Landskap med gård från sjösidan och Landskap med gård från inlandssidan (2).7 000 SEK
1147Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland.Återrop
1148Carl Abraham Rothstén Tillskriven, Vy över Stockholm, sett från Danviksklippan.15 000 SEK
1149Johan Fredrik Martin, "Kongl. Lust Slottet Drottningholm", Ur: "Svenska vuer".18 000 SEK
1150Carl Petter Hilleström, Läsande yngling, konstnären utanför Dianatemplet vid Karlberg.19 000 SEK
1151Elias Martin, Övreståndsinteriör med ett sällskap lamenterande en sjuk man.Återrop
1152Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".24 000 SEK
1153Anders Gustaf Andersson, Porträtt av empireherre och empiredam.15 000 SEK
1154Carl Viertel, "Jacob Otto Cronstedt" (1766-1828) & "Ulrika Eleonora Cronstedt" (född Wrangel af Sauss) (1768-1829).26 000 SEK
1155Jacob Axel Gillberg, "Elsa Fougt" (född Momma) (1744-1826).Återrop
1156Jacob Axel Gillberg, "Ture Gustaf von Essen" (1790-1860).8 700 SEK
1157Domenico Bossi, "Johan Fredrik Aminoff" (1756-1842) & "Axel Didrik Reuterskjöld" (1779-1834).26 000 SEK
1158Rembrandt Harmensz van Rijn, "A bearded man in a Velvet Cap with a Jewel Clasp".38 000 SEK
1159Rembrandt Harmensz van Rijn, "Self-portrait with Saskia".46 000 SEK
1160REMBRANDT HARMENSZ. VAN RIJN, etsning, ca 1637.Återrop
1161GIOVANNI DOMENICO TIEPOLO, etsning, 1757.Återrop
1162ANDREA PALLADIO (1518-1580). I Qvattro Libri dell' architettura, Domenico de`Franceschi, Venedig 1570.60 000 SEK
1163JOHAN WILHELM PALMSTRUCH (1770-1811), SVENSK BOTANIK. 1-10, Stockholm & Uppsala, 1803-1829.28 000 SEK
1164EUTROPIUS FLAVIUS, Romana historia universa, PROCOPIUS CAESARIENSIS, De rebus gothorum. Basel 1531-32.Återrop
1165JEAN BARBAULT (1718-1762), DOMENICO MONTAGU (d.1767), Les Plus Beaux Edifices De Rome Moderne, Rom 1763.Återrop
1166BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.85 000 SEK
1167BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
1168BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.54 000 SEK
1169BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.50 000 SEK
1170BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1171BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1172BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.40 000 SEK
1173BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. Möjligen av Jonas Westring (1772-1828) i Gränna.34 000 SEK
1174BYRÅ. Louis XV-stil, 1900-talets första hälft. Efter Antoine Gaudreaux.180 000 SEK
1175BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.240 000 SEK
1176BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.80 000 SEK
1177BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.Återrop
1178BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.43 000 SEK
1179BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
1180BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
1181BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), otydligt signerad. Gustaviansk.30 000 SEK
1182BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.34 000 SEK
1183SKRIVBYRÅ, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk.24 000 SEK
1184SKRIVBYRÅ, av Isac Löfgren 1809 (mästare i Stockholm 1804-16). Sengustaviansk.Återrop
1185SKRIVBYRÅ MED UPPSATS, av Petter Kyhlberg (mästare i Stockholm 1796-1810), ej signerad. Sengustaviansk.19 000 SEK
1186SKÅP, ett par, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerade. Gustavianska.1 150 000 SEK
1187SKRIVSKÅP. I Christian Jacob Preislers art (1712-1779). Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1188SKÅP. Jämtland, daterat Anno 1796.75 000 SEK
1189KABINETTSKÅP. Barockstil, omkring år 1900.25 000 SEK
1190SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.320 000 SEK
1191SEKRETÄR. Empire, 1800-talets början.60 000 SEK
1192SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg (1764-1842).24 000 SEK
1193SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.28 000 SEK
1194SEKRETÄR, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.45 000 SEK
1195SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.Återrop
1196SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1197SKRIVBORD MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.55 000 SEK
1198SKRIVBORD. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.125 000 SEK