Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1300LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Bröske, Stockholm 1828, verksam 1798-1822/42.8 000 SEK
1301FAT, av Samuel Marnel 1764 (mästare i Stockholm 1748-1775) Rokoko.6 000 SEK
1302TALLRIKAR, fyra stycken, av Johan Gustav Ryman 1795 (mästare i Stockholm 1761-97).4 000 SEK
1303TALLRIKAR, två par, av Jakob Sauer 1788 samt Erik Pettersson Krietz 1773/82. Rokoko.4 000 SEK
1304SALTKAR, ett par, av Jacob Sauer 1766 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Rokoko.12 000 SEK
1305STOP. Troligen Tyskland, 1700-talets första hälft. Barock.Återrop
1306TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.8 000 SEK
1307TALLRIK. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.2 800 SEK
1308SMÖRASK med LOCK. Sverige, 1800-tal.4 000 SEK
1309SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.7 000 SEK
1310SMÖRASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.3 500 SEK
1311SALTKAR. Sverige, sent 1700-tal.2 200 SEK
1312SALTKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.1 000 SEK
1313LJUSSTAKE. Sverige, 1800-tal.5 000 SEK
1314TOBAKSBURKAR, två stycken. Sverige, 1800-tal.2 800 SEK
1315ASKAR med LOCK, två stycken. Sverige, 1800-tal.3 500 SEK
1316ASKAR med LOCK, fyra stycken. Sverige, 1800-tal.8 000 SEK
1317BÄGARE, ett par. Sverige, 1800-tal.4 000 SEK
1318URNA på FOT. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.3 000 SEK
1319URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets andra fjärdedel.Återrop
1320URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Återrop
1321URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.28 000 SEK
1322SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.17 000 SEK
1323SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.12 000 SEK
1324KORTHÅLLARE. Älvdalen, 1800-talets andra hälft.Återrop
1325BORDSSKULPTURER, ett par. Empire, 1800-talets början.55 000 SEK
1326SKULPTUR. Italien, 1700/1800-tal.Återrop
1327SKULPTUR. Sengotisk, troligen 1500-tal.50 000 SEK
1328SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.Återrop
1329ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699.5 000 SEK
1330SKULPTUR. Barock, 1600-tal.40 000 SEK
1331LJUSPLÅT (reflektor). Sannolikt nederländskt/flamländskt arbete, 1600-talets tredje fjärdel. Barock.13 000 SEK
1332MORTEL med PISTILL. Nordeuropa, omkring år 1700. Barock.Återrop
1333TOBAKSBURK, av W. Forsberg i Fagerlund, daterad 1887.10 000 SEK
1335CARL LARSSONS UTSTÄLLNINGSMEDALJ, guld, Biennalen i Venedig 1905.Återrop
1336TOILETTESPEGEL MED UPPSATS. Karl Johan, omkring år 1820.14 000 SEK
1337RESEUR I ORIGINALFODRAL. Barock, 1600-tal.95 000 SEK
1338GOLVUR, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Rokoko.36 000 SEK
1339VÄGGPENDYL. Frankrike, 1770/80-tal. Louis XVI.19 000 SEK
1340KONSOLUR, av Petter Malm (verksam i Stockholm 1766-82). Rokoko.32 000 SEK
1341VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784). Gustaviansk.10 000 SEK
1342BORDSPENDYL, av Johan Nyberg d.ä. (urmakare i Stockholm 1748-1768). Rokoko.22 000 SEK
1343BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XV.Återrop
1344BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.70 000 SEK
1345BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.14 000 SEK
1346BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 500 SEK
1347BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.44 000 SEK
1348BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
1349LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.60 000 SEK
1350LÄKTARSKRANK från Gustavianska operahuset i Stockholm, 1780-tal.80 000 SEK
1351URNA, på sockel. Troligen Italien, 1800-talets andra hälft.28 000 SEK
1352TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal.30 000 SEK
1353TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal.18 000 SEK
1354BONADSMÅLNING. Tillskriven Sunnerboskolan, Småland. Märkt Stråhult 5 juni 1822, ASS LJD.24 000 SEK
1355BONADSMÅLNING, Småland. Tillskriven Sunnerboskolan. Märkt ASS LJD och sonen SAS, 1822.46 000 SEK
1356VIOLIN, signerad och daterad av Jacques Boquay, Paris 1724.Återrop
1357STRÅKE, märkt Albert Nürnberger, 1930/40-tal.10 000 SEK
1358AUGUST STRINDBERG (1849-1912), BLOCKFLÖJT, med författarens namnteckning och daterad Lund 19 juni 1899.Återrop
1359BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.20 000 SEK
1360VINGLAS, tre stycken. Schlesien, 1760-tal.5 000 SEK
1361VINGLAS, två stycken. Schlesien, 1760-tal.3 000 SEK
1362VINGLAS, fyra stycken. Schlesien, 1750/60-tal.7 200 SEK
1363GLAS, fyra stycken. England, 1700-tal.6 000 SEK
1364VINGLAS, 21 stycken snarlika. Empire, 1800-talets första hälft.11 000 SEK
1365LIKÖRGLAS, sex stycken. Tyskland, Empire 1810-20.Återrop
1366BÄGARGLAS. Böhmen, daterat Carlsbad 1824, Empire.8 000 SEK
1367PRAKTPOKAL med LOCK, glas. 1700-tal.12 000 SEK
1368GLASSERVIS, 60 delar. Kosta, "Odelberg", 1900-tal.26 000 SEK
1369FAT, fajans. Tyskland, Kiel, 1700-tal.20 000 SEK
1370TALLRIKAR, två stycken, fajans. Kiel, omkring 1770.20 000 SEK
1371FRUKTKORG, fajans. Tyskland, 1770-tal, möjligen Kiel eller Stockelsdorf.Återrop
1372YTTERFODER, fajans. Tyskland, troligen Kiel, 1758–87.4 000 SEK
1373SKRIVSTÄLL, fajans. Tyskland, Schlesweig, 1780/90-tal.Återrop
1374TALLRIK, fajans. Schleswig-Holstein, 1700-tal.Återrop
1375POTPURRIVAS med LOCK, fajans. Magdeburg, 1700-tal.12 000 SEK
1376SPILKUM, fajans. Tyskland, Kellinghusen, 1700-talets andra hälft.Återrop
1377KAKELPLATTA, fajans. Troligen Stralsund eller Stockelsdorf omkring 1770.Återrop
1378TALLRIKAR, två stycken, fajans. Stralsund, 1700-tal.5 300 SEK
1379FAT, fajans. Stralsund, Sverige, omkring 1768.Återrop
1380TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.6 000 SEK
1381FAT, fajans. Rörstrand, 1740-tal.Återrop
1382TERRINFAT, fajans. Rörstrand, daterad 29/7 (17)63.4 000 SEK
1383FAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterat 3/8 (17)64.24 000 SEK
1384FAT, fajans. Rörstrand, daterat 29/7 (17)67.12 000 SEK
1385TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta (17)68.7 500 SEK
1386SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.7 000 SEK
1388SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.6 000 SEK
1389PRAKTFAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 21/11 (17)68 samt 6/12 (17)70.28 000 SEK
1390SOPPTALLRIKAR, två stycken, fajans. Daterade 21/8 (17)69 resp. 21/8 (17)69.12 000 SEK
1391TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64.2 500 SEK
1392FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.5 000 SEK
1393FAT, fajans. Marieberg, daterat (17)71.4 500 SEK
1394KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, daterade 19/3 (17)71.36 000 SEK
1395TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.28 000 SEK
1396FAT, fajans. Marieberg, daterad 30/8 (17)73.12 000 SEK
1397FAT, fajans. Marieberg, daterat 2/11 (17)73.8 000 SEK
1398TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterade 23/6 (17)74.24 000 SEK
1399SÅSSNIPA, fajans. Marieberg, daterad (17)74.18 000 SEK
1400POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1700-tal.12 000 SEK
1401TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.Återrop