Klassiska 586

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1402CREMEKOPPAR, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.7 000 SEK
1403VAS, porslin. Meissen, Augustus Rex, 1720-tal.50 000 SEK
1404EQUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1725-30.29 000 SEK
1405FAT, vapenporslin. Meissen, 1700-tales mitt.5 000 SEK
1406FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen.5 500 SEK
1407FIGURIN, porslin. Meissen, ca 1755.12 000 SEK
1408FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.9 000 SEK
1409FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.3 500 SEK
1410KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Berlin, Empire, 1800-talets första hälft.32 000 SEK
1411TOBAKSDOSA, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1793.16 000 SEK
1412FIGURGRUPP, porslin. Kungl Dansk, 1780-tal.12 000 SEK
1413GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85.Återrop
1414TETE A TETE, fem delar, porslin. Köpenhamn, 1790.Återrop
1415SNUSDOSA, porslin och metall. Troligen Kungl. Dansk, sent 1700-tal.6 500 SEK
1416MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.Återrop
1417MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.Återrop
1418ÄGG, porslin. Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, ca 1890.70 000 SEK
1419TALLRIK, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, Alexander II's tid (1855-1881).10 000 SEK
1420SERVISDELAR, 19 delar, porslin. Troligen Ryssland, 1800-tal.8 000 SEK
1421FIGURINER, tre stycken, biskvi. Ryssland, sent 1800-tal.Återrop
1422FIGURGRUPP, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal.16 000 SEK
1423GLASSKÖLJARE, porslin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
1424DESSERTTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
1425SKÅL med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.8 000 SEK