EMILE GALLÉ vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Överfång med etsad och slipad dekor i relief av hortensior och bladverk i lila och grönt mot blå fond. Signerad Gallé på livet. Höjd 28,5 cm.
Mindre fotnagg, slitage.