Moderna 587

127 föremål
450. NORDISKA KOMPANIET, bord, tillskrivet Axel Einar Hjorth,  Stockholm 1930.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
391. OKÄND FORMGIVARE, takplafond, sannolikt Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
393. Nils Fougstedt, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1925.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
472. Axel Einar Hjorth, taburett, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
502. OKÄND FORMGIVARE, serveringsvagn, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
416. Josef Frank, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
461. Folke Bensow, taburett, "Trädgårdsmöbel no 2", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal, modell 888.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
499. Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
399. FIRMA SVENSKT TENN, skrivset, 6 delar, Stockholm 1928-32.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
432. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1066, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal, modell 895.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
417. Josef Frank, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
409. Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. FIRMA SVENSKT TENN, kanna, Stockholm 1930.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
404. Hugo Gehlin, bordslampa, Ystad Metall 1929.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
403. Nils Fougstedt, spegel, Stockholm, bär datering 1949.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
396. Estrid Ericson, halsband, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
503. NORDISKA KOMPANIET, sannolikt, spegel, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
507. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
394. SCHREUDER & OLSSON, burk, Stockholm 1929.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
401. FIRMA SVENSKT TENN, ask och skål, Stockholm 1930.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK