79
702893

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
170 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

fåtöljer, ett par motställda, "Tummen", Gösta Westerbergs Möbler, Stockholm 1950-tal.

Ben i björk, stoppad sits och rygg med sekundär klädsel i konstläder i två bruna nyanser, pärlspik av mässing, höjd 79 cm.

Paret inköpta hos Bloms Bosättningsaffär i Piteå, år 1955.
Fåtöljen "Tummen", ritades år 1952 och premiärvisades på Önskehems utställning samma år tillsammans med andra blivande svenska klassiker som exempelvis Greta Magnusson Grossmans golvlampa "G-33". Formen på de ovanliga fåtöljerna reflekterar tiden efter andra världskriget slut. Arkitekter och formgivare blev inspirerade av bland annat samtida skulptur, som till exempel Jean Arps, Henry Moores eller Barbara Hepworths arbeten, med organiska, mjuka och ibland asymmetriska former.
Arne Norell var under den här tiden anställd som verkmästare hos inredningsfirman Gösta Westerberg i Stockholm.

Arne Norell (1917-1971).
År 1954 startade Norell egen firma i Solna.
År 1958 flyttade han med firman till Aneby i Småland och utvecklade där Möbel AB Arne Norell.
Arne Norell var starkt influerad av den moderna danska möbelformgivningen. År 1973 erhöll han postumt "Showpiece of the year för fåtöljen Ari, en bekväm fåtölj i stål och läder.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.