vas, "Melon", Orrefors 1950-tal.
Buteljgrönt underfång. Signerad Orrefors Expo Du 9-59 Ingeborg Lundin. Höjd 30 cm.
Sir John Coulson (1909-1997)
Coulson var brittisk ambassadör i Sverige mellan år 1960-63.
Modellen formgiven år 1955.