Contemporary & Design 588

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
20Børge Mogensen, fåtölj med fotpall, Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal.Crack to one palisander foot on the chair./ Spricka i palisanderfoten på fåtöljen.
34DANSK FORMGIVARE, matbord, Danmark, 1950-60-tal.Dansk formgivare/ Danish designer
52Kurt Østervig, sideboard, Brande Møbelfabrik, Danmark 1950-tal.Valnöt, ej palisander
53Kurt Østervig, stolar, 4 st och bord, Brande Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal.Valnöt, ej palisander
116Jonas Rooth, ljuskrona, Kivik 2002.En blad/blomstängel saknas.
117Jonas Rooth, vägglampetter, ett par, Kivik 1999.Några blad- och blomstänglar saknas.
119Bruno Mathsson, karmstolar, 4 st, "Mirja Mi 444", DUX.Korrekt modell skall vara "Mirja Mi 444"
122Niki de Saint Phalle, skulptur, "Nana", Rosenthal Studio Linie, Tyskland.Följerätt tillkommer (d) Droit de suite
144Pierre Paulin, fåtölj, "F444", Artifort, Frankrike.Små revor på ryggstödet/ Small tears around the seam at the backrest, visible in the photo.
151Viola Gråsten, MATTA. "Ormbunke". Rya. 159 x 116 cm. Viola Gråsten för NK Textilkammare.Ingen följerätt.
152Viola Gråsten, MATTA. "Midsommar". Rya. 159 x 125 cm. Viola Gråsten, NK Textilkammare.Ingen följerätt.
153Timo Sarpaneva, MATTA. Rya. 191 x 202 cm. Komponerad av Timo Sarpaneva.Ingen Följerätt.
154MATTA, "Centimètre", Black board rug, Handtuftad, 246,5 x 228,5 cm, Efter design av Eileen Gray.Ingen följerätt.
155Roy Lichtenstein, TAPISSERIE/MATTA. "Amerind Landscape". Handknuten. 280 x 367 cm. Signerad á tergo LICHTENSTEIN ©.1979. Inköpt på Galleri Origrafica 1988. Litteratur: Jämför Stavitsky, Gail and Johnson, Twig: Roy Lichtenstein - American Indian Encounters, sid 28, kat. nr 33.
162Frank Stella, "Imola Three II, State I", ur. "The Circuits Series".Bladet mäter 167 x 130 cm. Sheet measures 167 x 130 cm.
170Andy Warhol, "Three portraits of Ingrid Bergman by Andy Warhol".The numbered Print Documentation/Guarantee of Authenticity from Galerie Börjeson accompanies the lot.
198Yves Marchand & Romain Meffre, "Ballroom, Lee Plaza Hotel, Detroit", 2006.Följerätt tillkommer (d) Droit de suite
250Yves Marchand & Romain Meffre, "United Artists Theater, Detroit", 2005.Följerätt tillkommer (d) Droit de suite
288Anders Knutsson, "Yellow #9".Omfattas av följerätt (d)
327Jesús Rafael Soto, "Light Trap".Följerätt tillkommer (d) Droit de suite

Utdragna föremål

Nr.
33
39
65

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
304Nathalie Djurberg, "Bird 18".