1066
711447

Dirck Wijntrack (Wyntrack)

(Nederländerna, 1605-1678)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 540 - 5 450 EUR
4 830 - 5 800 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Dirck Wijntrack (Wyntrack)
(Nederländerna, 1605-1678)

DIRCK WIJNTRACK, olja på pannå, signerad Wyntrack och daterad 1639? (på pallens kant).

Köksinteriör med tunna, korg och lökar. 41 x 49 cm.

Parketterad pannå. Strödda retuscher. Krackelyr.

Proveniens

Bukowski Auktioner, 22 nov 1962, kat no 673.

Konstnär

Wijntrack var en holländsk konstnär född i Heusden. Man vet att han är född före 1925 men inte exakt när. Wijntrack målade främst djur, genrescener samt interiörer.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

356. Nils Hoffberg d.y, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1759. Rokoko.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK