1285A
733084

BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Förgylld brons och vit marmor. Venus omfamnande Amor. På sockel Amors attribut i form av pilkoger, pilbåge och fackla, sockelreliefer med putti och vinrankor. Vitemaljerad urtavla märkt "Courvoisier A PARIS". Höjd 35, längd 28 cm. Pendel och nycklar medföljer. Nyckel finns.

Emaljen med nagg runt nyckelhål. Obetydliga kantnagg på marmorsockeln. Mindre stötskador på sockelns bronsfötter. Ställvis sliten förgyllning.