1288A
736609

BORDSPENDYL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "A: Mson Blomberg Stockholm" (urfabrikör i Stockholm 1811-1820). Sockel med bladrosetter, sfinxer, krönt av lyra med urhus, dekor av vinlövsrankor, och Apollons ansikte. Höjd 48,5 cm, längd 26,5 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Sotheby's, Arbiters of Style: The Collection of Anthony Hail & Charles Posey, New York 8 oktober 2013, Sale 3433, lot 96, jämför bordspendyl, s k frisvängare, av Blomberg.

Anders M:son Blomberg tillhör en av Sveriges mest originella urmakare. Genom sina tekniskt avancerade bordspendyler och inte minst de raffinerade urfodralen skapade Blomberg bordspendyler av internationell klass.