Ljust kamelhårsfärgad botten med ljusbruna mönster av pioner, eviga knuten och bladslingor. Bred bård med fenixfåglar, fladdermöss och blommor i olika röda, bruna nyanser samt benvitt och gult.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar, malskador. Sidorna med smärre trampveck och skador.
Inköpt i Kina före 1930. Avbildad på fotografi från 1930 taget i Shanghai.