Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
977. Axel Petersson Döderhultarn, "Häradsrätt"/"Drängen som svär sig fri".
977. Axel Petersson Döderhultarn, "Häradsrätt"/"Drängen som svär sig fri".
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
967. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
967. Axel Petersson Döderhultarn, "Lantlig idyll - kobröllop".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
976. Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".
976. Axel Petersson Döderhultarn, "Ottenbyare".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
969. Axel Petersson Döderhultarn, "Schackspelare" (3).
969. Axel Petersson Döderhultarn, "Schackspelare" (3).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
978. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
978. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
974. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
974. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
970. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
970. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
968. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp mjölkande piga och kor.
968. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp mjölkande piga och kor.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
973. Axel Petersson Döderhultarn, Häst.
973. Axel Petersson Döderhultarn, Häst.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
971. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko (2).
971. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko (2).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
975. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
975. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
920A. Axel Törneman, "Höstjakten".
920A. Axel Törneman, "Höstjakten".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
925. Axel Törneman, Självporträtt med pipa.
925. Axel Törneman, Självporträtt med pipa.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1220. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
1220. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal.
106. BODHISATTVA, förgylld kopparlegering. Tibet, 14/1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
94. BODHISATTVA, sten. Gandhara, troligen 200/300-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
102. BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).
102. BODHISATTVA, stuck. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
104. BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).
104. BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
353. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
243. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft.
243. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
208A. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
208A. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
69. BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen.
69. BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
1172. BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
86. BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).
86. BORD, ett par, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
89. BORD, ett par, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
157. BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
157. BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
1181. BORD. Renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1267. BORDSLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1267. BORDSLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1283. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén, Empire, 1800-talets början.
1283. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén, Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285A. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1285A. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1291. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1291. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1292. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1292. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1289. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
1289. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1287. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
1287. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.
440. BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1296. BORDSUPPSATSER, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1296. BORDSUPPSATSER, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
1180. BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
148. BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).
148. BRICKA, cloisonné. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1175. BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
832. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 204 x 109 cm.
832. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 204 x 109 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
501. BROSCH "Rosett" med safirer samt gammalslipade diamanter. 1920-tal.
501. BROSCH "Rosett" med safirer samt gammalslipade diamanter. 1920-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
36 000 - 40 000 SEK
526. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt ca 9.50 ct, i form av en bukett.
526. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt ca 9.50 ct, i form av en bukett.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
471. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt cirka 0.80 ct.
471. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt cirka 0.80 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. BROSCH med briljant- och baguetteslipade diamanter samt rubin.
513. BROSCH med briljant- och baguetteslipade diamanter samt rubin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
488. BROSCH med naturliga pärlor och gammal- samt rosenslipade diamanter.
488. BROSCH med naturliga pärlor och gammal- samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 34 000 SEK
504. BROSCH med rosa topas, ca 8.50 ct, samt rosen- och gammalslipade diamanter.
504. BROSCH med rosa topas, ca 8.50 ct, samt rosen- och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
475. BROSCH med rosenslipade diamanter i form av en stjärna. 1800-tal.
475. BROSCH med rosenslipade diamanter i form av en stjärna. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
490. BROSCH med rosenslipade diamanter.
490. BROSCH med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
605. BROSCH med äldre slipade diamanter totalt ca 9.00 ct. 
Kvalitet I-J/SI.
605. BROSCH med äldre slipade diamanter totalt ca 9.00 ct. Kvalitet I-J/SI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
558. BROSCH med åttkants- samt briljantslipade diamanter totalt ca 3.20 ct.
558. BROSCH med åttkants- samt briljantslipade diamanter totalt ca 3.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
623. BROSCH, 18K vitguld och diamanter, mittsten ca 0.37 ct.
623. BROSCH, 18K vitguld och diamanter, mittsten ca 0.37 ct.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
734. BROSCH, Pierre Sterlé, med diamanter samt smaragder, Paris, ca 1940-50-tal.
734. BROSCH, Pierre Sterlé, med diamanter samt smaragder, Paris, ca 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
765. BROSCH, med akvamarin, ca 15 ct, och diamanter.
765. BROSCH, med akvamarin, ca 15 ct, och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
505. BROSCH/HÄNGE med hjärtformade safirer och gammalslipade diamanter.
505. BROSCH/HÄNGE med hjärtformade safirer och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
46 000 - 50 000 SEK
923. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.
923. BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1918.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
441. BRÖLLOPSBÄGARE, av Fridrich Henrich Klinck, Stockholm 1727.
441. BRÖLLOPSBÄGARE, av Fridrich Henrich Klinck, Stockholm 1727.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1. BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
1. BUDDHA, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
100. BUDDHA, lackerat trä.  Ming dynastin (1368-1644).
100. BUDDHA, lackerat trä. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
248. BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
248. BUDDHAFIGUR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK