Klassiska 589

1400 föremål
25. KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1197. KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1196. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1200. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1198. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1205. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
83. KARMSTOLAR, ett par, zitan. Qingdynasty, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
338. KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1188. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1187. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1189. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1185. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1184. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
266. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. KOPP med FAT, porslin. Meissen, omrking 1740.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
265. KOPP, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1350. KOPPAR med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. KOPPAR, fyra stycken, olika. 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
339. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
373. KRUKA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
428. KUNGLIG JARDINJÄR, av C G Hallberg, Stockholm 1897.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1334. Kosta Boda, GLASSERVIS, 58 delar. Kosta, "Odelberg".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
73. KÄRL, brons. Arkaiserande, Ming dynastin eller äldre.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 40 000 SEK
460. KÅSA, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1266. LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1240. LJUSKRONA, för sex ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1241A. LJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1241. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1256. LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris
29 800 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1261. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1262. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1306. LOCK. Limoges, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1081. LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1078. LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. LUOHAN, sten. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
1248. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
294. LYKTA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
410. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
979. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Vilande hund.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1021. Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1017. Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice".
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1088. Louis Silvestre Tillskrivna, Damporträtt (2).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
709. MANSCHETTKNAPPAR med prinsesslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
770. MANSCHETTKNAPPAR med pärlemor och diamanter.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1182. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
819. MATTA semiantik Keshan 205,5 x 132,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
804. MATTA. Antik Bessarabisk Kelim. Ca 213 x 255,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. MATTA. Antik Heris. 366,5 x 293 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
807. MATTA. Antik Heris. 389,5 x 290 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
806. MATTA. Antik Heris. 431,5 x 301 cm.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
811. MATTA. Antik Kashgai. 218,5 x 120,5 cm.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK