Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
828. MATTA. Semiantik Malajir. 198 x 132 cm.
828. MATTA. Semiantik Malajir. 198 x 132 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
88. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
88. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
359. STEKFAT, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1126. Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.
1126. Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
55. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.
55. SNUSFLASKOR, fem stycken, pekingglas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
61. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).
61. SNUSFLASKOR, tre stycken, sten. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
960. Carl Eldh, "Le Printemps".
960. Carl Eldh, "Le Printemps".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
591. RING, Chaumet, med iolit.
591. RING, Chaumet, med iolit.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
53. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).
53. SNUSFLASKOR, tre stycken, pekingglas. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1302. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1302. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
815. MATTA. Semiantik Silke Keshan. 207,5 x 135 cm.
815. MATTA. Semiantik Silke Keshan. 207,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1138. Flickansikte, studie.
1138. Flickansikte, studie.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1237. APPLIQUER för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1237. APPLIQUER för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
482. HÄNGE med troligen orientalisk barock pärla samt rosenslipade diamanter.
482. HÄNGE med troligen orientalisk barock pärla samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 14 000 SEK
1310. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
1310. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
812. MATTA. Antik Kaukas, sannolikt Lenkoran. 296 x 158 cm.
812. MATTA. Antik Kaukas, sannolikt Lenkoran. 296 x 158 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
298. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
298. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875. Stefan Johansson, Huvud i profil.
875. Stefan Johansson, Huvud i profil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
299. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
299. FAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
837. MATTA. Antik Shasavan Kelim. 317 x 148 cm.
837. MATTA. Antik Shasavan Kelim. 317 x 148 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1344. TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal.
1344. TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
266. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
266. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
235. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
235. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1327. VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.
1327. VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
104. BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).
104. BODHISATTVA, trä. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
448. APOSTELSKED med Saint Simon, av Daniel Cary, London 1638.
448. APOSTELSKED med Saint Simon, av Daniel Cary, London 1638.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
1174. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1291. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1291. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
457. KAFFEKANNA, av Nikifor Moschtjalkin, S:t Petersburg 1795.
457. KAFFEKANNA, av Nikifor Moschtjalkin, S:t Petersburg 1795.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
259. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
259. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
752. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 0.67 ct.
752. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 0.67 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
634. COLLIER med troligen naturliga seed-pärlor samt ametister.
634. COLLIER med troligen naturliga seed-pärlor samt ametister.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
412. Daniel Hallman, Stockholm 1815. Tekanna, sengustaviansk.
412. Daniel Hallman, Stockholm 1815. Tekanna, sengustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
421. Johan Henrik Schvart, Karlskrona 1806. Skrin, sengustavianskt.
421. Johan Henrik Schvart, Karlskrona 1806. Skrin, sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
306. KRUKA, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
157. BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
157. BORD, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
463. IKON, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917.
463. IKON, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
951. Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar).
951. Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1215. TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1215. TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
87. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
87. FÅTÖLJER, ett par, hardwood. Kina, 1920-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
75. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.
75. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
212. SCHATULL, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
212. SCHATULL, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
374. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
374. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
381. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
381. STEKFAT, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
30. SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).
30. SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
36. TAZZA, försilvrad. Sydostasien, 1800-tal.
36. TAZZA, försilvrad. Sydostasien, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
288. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
288. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
2. FIGUR, bergkristall. Sen Qing/tidigt 1900-tal.
2. FIGUR, bergkristall. Sen Qing/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1309. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
1309. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
42. VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal.
42. VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
245. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
245. FAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
383. PILGRIMKRUS, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
383. PILGRIMKRUS, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
373. KRUKA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
373. KRUKA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1360. EQUELLE med LOCK, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1360. EQUELLE med LOCK, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1307. RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig.
1307. RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
824. MATTA. Semiantik Kirman Laver Figural. 200,5 x 126,5 cm.
824. MATTA. Semiantik Kirman Laver Figural. 200,5 x 126,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
844. MATTA. Semiantik Täbris Figural. 185,5 x 138,5 cm.
844. MATTA. Semiantik Täbris Figural. 185,5 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
1132. Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
123. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
123. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
813. MATTA. Antik Kaukasisk Kelim. 276 x 178,5 cm.
813. MATTA. Antik Kaukasisk Kelim. 276 x 178,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
417. Johan Ekholm, Stockholm 1800. Gräddkanna, sengustaviansk.
417. Johan Ekholm, Stockholm 1800. Gräddkanna, sengustaviansk.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
169. MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.
169. MATTA. Semiantik Kina. 120,5 x 231,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
170. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.
170. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Baotou. 181 x 61,5 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
562. ÖRHÄNGEN med peridoter samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
562. ÖRHÄNGEN med peridoter samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 16 000 SEK
563. RING i form av en orm med emalj samt briljantslipade diamanter.
563. RING i form av en orm med emalj samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
176. MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.
176. MATTA. Antik Tibet. 162 x 88,5 cm. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
177. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.
177. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Kina. 205 x 69,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
836. MATTA. Antik Senneh Kelim. 248 x 161 cm.
836. MATTA. Antik Senneh Kelim. 248 x 161 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. KÅSA, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
460. KÅSA, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
471. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt cirka 0.80 ct.
471. BROSCH med antikslipade diamanter, totalt cirka 0.80 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1289. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
1289. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
878. Esther Kjerner, Stilleben med hatt och pingstliljor.
878. Esther Kjerner, Stilleben med hatt och pingstliljor.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
415. Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
415. Daniel Elfbom, Gävle 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
10 400 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK