Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
442. BÄGARE, av Mattias Uthfall, Eskilstuna 1759.
442. BÄGARE, av Mattias Uthfall, Eskilstuna 1759.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1071. Francesco Guardi Hans art, Capriccio med ruiner och figurer.
1071. Francesco Guardi Hans art, Capriccio med ruiner och figurer.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1075. Jean-Marc Nattier Efter, Terpsichore - musikens och dansens musa.
1075. Jean-Marc Nattier Efter, Terpsichore - musikens och dansens musa.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1141. PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.
1141. PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1189. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
1189. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1245. AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
1245. AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
252. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
252. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1020. JOHAN PHILIP KORN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
1020. JOHAN PHILIP KORN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1026. Peter Adolf Hall Tillskriven, Flickporträtt föreställande Halls dotter.
1026. Peter Adolf Hall Tillskriven, Flickporträtt föreställande Halls dotter.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
111. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.
111. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
1131. AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
1219. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
970. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
970. Axel Petersson Döderhultarn, Fallos.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
974. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
974. Axel Petersson Döderhultarn, Dansande par.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
987. Johannes C. Bjerg, Stående dam.
987. Johannes C. Bjerg, Stående dam.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
131. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
131. DEKORDEL, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
130. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
130. PENSELBAD, bärnsten. Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1298. PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
1298. PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
138. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
138. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
982. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
982. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1227. SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.
1227. SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
368. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
33. KISTA, förgyllt trä. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
81. HUVUD, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
410. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
410. Lars Boye, Stockholm 1792. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
29. SKÅP, hardwood och pärlemor. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
217. KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.
217. KUDDE, keramik. Troligen norra Songdynastin, 900/1000-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
303. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
965. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
965. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1256. LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
1256. LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris 
29 800 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1263. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1263. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
604. RING med safir samt briljantslipade diamanter.
604. RING med safir samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
386. KONFEKTFAT, av Johan Erhard I Heuglin, Augsburg 1689-1692. Barock.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1313. STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.
1313. STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1224. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1224. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
578. ARMBAND med äldre slipade diamanter.
578. ARMBAND med äldre slipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
725. RING med briljantslipad diamant ca 0.80 ct, H/VS.
725. RING med briljantslipad diamant ca 0.80 ct, H/VS.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
498. RING med naturlig zirkon och åttkantslipade diamanter.
498. RING med naturlig zirkon och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
553. COLLIER med briljantslipade diamanter, totalt ca 1.35 ct, på kedja.
553. COLLIER med briljantslipade diamanter, totalt ca 1.35 ct, på kedja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
693. RING med briljantslipade diamanter, ca 2.50 ct totalt.
693. RING med briljantslipade diamanter, ca 2.50 ct totalt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
730. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.50 ct enligt gravyr.
730. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter 1.50 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
610. DIAMANT, oinfattad, brilliantslipad, 0.74 ct, TW/IF enligt certifikat från EGI.
610. DIAMANT, oinfattad, brilliantslipad, 0.74 ct, TW/IF enligt certifikat från EGI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
720. RING med ametist, cirka 19 ct, och diamanter.
720. RING med ametist, cirka 19 ct, och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
652. ÖRHÄNGEN med vita och gula odlade pärlor samt diamanter.
652. ÖRHÄNGEN med vita och gula odlade pärlor samt diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
641. ARMRING, Cartier "Trinity" med 3 ringar.
641. ARMRING, Cartier "Trinity" med 3 ringar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
44. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
44. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
1109. Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
755. RING med rubin ca 1.00 ct samt äldre slipade diamanter totalt ca 0.35 ct.
755. RING med rubin ca 1.00 ct samt äldre slipade diamanter totalt ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
688. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 1.80 ct.
688. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 1.80 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
172. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 186 x 64 cm. Kina.
172. MEDITATIONSMATTA. Semiantik Ningxia. 186 x 64 cm. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
588. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
588. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
658. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter i blomformation.
658. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter i blomformation.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
525. ÖRHÄNGEN med smaragder och briljantslipade diamanter.
525. ÖRHÄNGEN med smaragder och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
876. Carl Fredrik Hill, Landskap med berg.
876. Carl Fredrik Hill, Landskap med berg.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1257. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1257. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
958. Carl Eldh, "Skogsnymf".
958. Carl Eldh, "Skogsnymf".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1232. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko.
1232. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
637. RING med kunzit ca 30.00 ct.
637. RING med kunzit ca 30.00 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1082. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka.
1082. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
485. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter och troligen naturliga pärlor.
485. ÖRHÄNGEN med gammalslipade diamanter och troligen naturliga pärlor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
995. Peder Mork Mönsted, Gosse som metar.
995. Peder Mork Mönsted, Gosse som metar.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
848. MATTA. Antik Östkaukasisk Soumak. 185 x 148,5 cm.
848. MATTA. Antik Östkaukasisk Soumak. 185 x 148,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
232. STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
232. STÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK