Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
416. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
416. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
413. Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.
413. Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
422. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.
422. Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1770. Handfat, rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
842. MATTA. Antik Täbris. 395,5 x 283,5 cm.
842. MATTA. Antik Täbris. 395,5 x 283,5 cm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
101. DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).
101. DAOISTISK DIGNITET, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
191. RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).
191. RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
758. RING med smaragdslipad smaragd och briljantslipade diamanter.
758. RING med smaragdslipad smaragd och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 26 000 SEK
750. ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.50 ct.
750. ARMBAND med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1205. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
1205. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
738. ARMBAND, sk tennisarmband, 4.80 ct enligt gravyr.
738. ARMBAND, sk tennisarmband, 4.80 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 24 000 SEK
1225. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1225. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
122. VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1069. Pietro Cappelli Hans art, Ruinlandskap med Janus triumfbåge.
1069. Pietro Cappelli Hans art, Ruinlandskap med Janus triumfbåge.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
956. Carl Milles, "Örn på glob".
956. Carl Milles, "Örn på glob".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1023. Mikael Dahl, Damporträtt.
1023. Mikael Dahl, Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
849. Jenny Nyström, Flicka med barn i muff.
849. Jenny Nyström, Flicka med barn i muff.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
846. MATTA. Semiantik Veramin. 313 x 218,5 cm.
846. MATTA. Semiantik Veramin. 313 x 218,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
631. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75 ct.
631. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 3.75 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1339. APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal.
1339. APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
173. MATTA. Antik Ningxia. 160,5 x 71 cm. Kina sen Qing dynasti.
173. MATTA. Antik Ningxia. 160,5 x 71 cm. Kina sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
1195. BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
943. Jenny Nyström, "Kungens harer".
943. Jenny Nyström, "Kungens harer".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
947. Jenny Nyström, "Flickporträtt".
947. Jenny Nyström, "Flickporträtt".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
816. MATTA. Antik/Semiantik Keshan s.k. Motachem. 219,5 x 134,5 cm.
816. MATTA. Antik/Semiantik Keshan s.k. Motachem. 219,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
959. Carl Eldh, "Hemligheten".
959. Carl Eldh, "Hemligheten".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
242. VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
242. VATTENCISTERN, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1072. HENDRICK VAN BALEN, hans efterföljd. Olja på pannå, ej signerad.
1072. HENDRICK VAN BALEN, hans efterföljd. Olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1251. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.
1251. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
59. SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912).
59. SNUSFLASKOR, fyra stycken, elfenben och ben. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
749. ARMRING i form av en orm. Smaragd samt rosenslipade diamanter på huvudet.
749. ARMRING i form av en orm. Smaragd samt rosenslipade diamanter på huvudet.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1212. STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
1212. STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
428. KUNGLIG JARDINJÄR, av C G Hallberg, Stockholm 1897.
428. KUNGLIG JARDINJÄR, av C G Hallberg, Stockholm 1897.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1083. Maurice Quentin de La Tour Efter, "Madame de Graffigny".
1083. Maurice Quentin de La Tour Efter, "Madame de Graffigny".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
1134. JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
1121. KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1021. Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors.
1021. Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 233,5 x 144 cm.
820. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 233,5 x 144 cm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1019. CARL SPARRE, Olja på pannå, signerad och daterad 1708.
1019. CARL SPARRE, Olja på pannå, signerad och daterad 1708.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1230. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
1230. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1229. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
1229. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1074. JEAN HONORÉ FRAGONARD, hans krets, olja på duk, ej signerad.
1074. JEAN HONORÉ FRAGONARD, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1188. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
1188. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
146. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
146. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
1118. Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.
440. BORDSUPPSATS, av Jacob Ulrich Holfeldt Tostrup, Christiania 1856.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
558. BROSCH med åttkants- samt briljantslipade diamanter totalt ca 3.20 ct.
558. BROSCH med åttkants- samt briljantslipade diamanter totalt ca 3.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
565. ÖRHÄNGEN med rökkvarts samt diamanter totalt ca 1.25 ct.
565. ÖRHÄNGEN med rökkvarts samt diamanter totalt ca 1.25 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
971. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko (2).
971. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko (2).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
888. Helmer Osslund, Blånande berg.
888. Helmer Osslund, Blånande berg.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1315. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1315. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
866. Nils Kreuger, "Hästar på vägen".
866. Nils Kreuger, "Hästar på vägen".
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
975. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
975. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
97. GANESHA, trä. Nepal, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
420. Arvid Floberg, Stockholm 1795. Sockerskrin, gustavianskt.
420. Arvid Floberg, Stockholm 1795. Sockerskrin, gustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
518. RING med rubin, ca 1.30 ct, samt navett- och briljantslipade diamanter.
518. RING med rubin, ca 1.30 ct, samt navett- och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
114. KANNA med LOCK, metall. Tibet 1800-tal.
114. KANNA med LOCK, metall. Tibet 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
297. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti med märke.
297. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti med märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
1097. JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft.
243. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1080. ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.
1080. ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
160. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
305. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
262. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
262. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
395. TEDOSOR, ett par, av Thomas Parr I, London 1719. Senbarock.
395. TEDOSOR, ett par, av Thomas Parr I, London 1719. Senbarock.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
952. Carl Milles, "Vattenbärerska".
952. Carl Milles, "Vattenbärerska".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
216. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
216. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1206. STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft.
1206. STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

345. Sked, sk apostlasked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, oidentifierad mästarstämpel IK, otydlig stadsstämpel.
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
3 000 SEK