Klassiska 589

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1184KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.50 000 SEK
1185KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1186KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut.80 000 SEK
1187KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.55 000 SEK
1188KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.50 000 SEK
1189KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.17 000 SEK
1190GUERIDONER, ett par, senbarock, omkring år 1700.Återrop
1191SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.60 000 SEK
1192SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete 1780-tal.24 000 SEK
1193SOFFA, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustaviansk.Återrop
1194BERGERE, av Carl Fredrik Flodin (stolmakare i Stockholm 1776-92). Gustaviansk.60 000 SEK
1195BERGERE, av Henri Jacob (mästare i Paris 1779-1824). Directoire.16 000 SEK
1196KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.46 000 SEK
1197KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800.38 000 SEK
1198KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.30 000 SEK
1199KARMSTOLAR, tre stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812). Gustavianska.30 000 SEK
1200KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
1201KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.19 000 SEK
1202Melchior Lundberg d.ä., KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.24 000 SEK
1203KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska.Återrop
1204KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Sengustavianska.36 000 SEK
1205KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.44 000 SEK
1206STOLAR, fyra stycken, Régence, 1700-talets första hälft.Återrop
1207STOLAR, sex stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.20 000 SEK
1208STOLAR, tio stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.95 000 SEK
1209STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.125 000 SEK
1210STOLAR, 12 stycken, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1774-1814). Gustavianska.65 000 SEK
1211STOLAR, tio stycken, gustavianska, 1700-talets slut.61 000 SEK
1212STOLAR, sex stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.24 000 SEK
1213STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.26 000 SEK
1214STOLAR, ett par, stockholmsarbeten 1700-talets andra hälft. Rokoko.19 000 SEK
1215TABURETTER, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.26 000 SEK
1216Ephraim Ståhl, TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.17 000 SEK
1217TABURETTER, ett par, av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792). Gustavianska.15 000 SEK
1218TABURETTER, ett par, av Melchior Lundberg, (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.15 000 SEK
1219BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.16 000 SEK
1220BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.Återrop
1221SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.220 000 SEK
1222SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.15 000 SEK
1223SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.14 000 SEK
1224SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
1225SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
1226Gustaviansk, SPEGEL, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Sengustaviansk.70 000 SEK
1227SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.48 000 SEK
1228SPEGEL. Pehr Ljungs art (Pehr Ljung, 1743-1819, bildhuggare i Stockholm). Sengustaviansk, omkring år 1800.10 000 SEK
1229SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.16 000 SEK
1229ASPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.20 000 SEK
1230SPEGEL. Barock, omkring år 1700.25 000 SEK
1231SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Sverige, omkring år 1700. Barock i Burchardt Prechts art.16 000 SEK
1232SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko.52 000 SEK
1233SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustavianska.135 000 SEK
1234SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, tillskrivna Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803-37). Empire.Återrop
1235APPLIQUER, för två ljus, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.50 000 SEK
1236APPLIQUER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.60 000 SEK
1237APPLIQUER för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
1238APPLIQUER, för två ljus, fyra stycken, av Victor Paillard (1805-1886). Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.75 000 SEK
1239VÄGGLYSTRAR, för tre ljus, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.30 000 SEK
1240LJUSKRONA, för sex ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.240 000 SEK
1241LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.34 000 SEK
1241ALJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.Återrop
1242LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.Återrop
1242ALJUSKRONA, för 16 ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art.32 000 SEK
1243LJUSKRONA, för åtta ljus, Tyskland, 1800-talets första hält. Karl Friedrich Schinkels art.30 000 SEK
1244LJUSKRONA, för sex ljus, Tyskland, 1800-talets första hälft, Karl Friedrich Schinkels art.40 000 SEK
1245AMPEL, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.12 000 SEK
1246AMPEL, för åtta ljus, Empire, 1800-talets början.80 000 SEK
1247AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.Återrop
1248LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.60 000 SEK
1248AKANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början. Empire.75 000 SEK
1249KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.38 000 SEK
1250KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
1251KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.24 000 SEK
1252KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Empire.26 000 SEK
1253KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1830/40-tal. Senempire.24 000 SEK
1254KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Louis XVI-stil.14 000 SEK
1255LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, 1700-tal, efter modell av Juste-Aurèle Meissonnier (1695-1750).100 000 SEK
1256LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.29 800 SEK
1257LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.18 000 SEK
1258LJUSSTAKAR, ett par, signerade "GF", Frankrike, 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
1259LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1260LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1261LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1262LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.16 000 SEK
1263LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.Återrop
1264LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
1265CASSOLETTER, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets mitt, Louis XVI-stil.15 000 SEK
1266LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal.15 000 SEK
1267BORDSLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
1268LJUSSTAKAR, ett par, flamländska eller italienska, 1600-tal, Barock.Återrop
1269LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Lundwall 1762, mästare i Jönköping (1761-80/82), Rokoko.15 000 SEK
1270LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Gustav Moberg 1786 (mästare i Jönköping 1777-1815). Gustavianska.13 000 SEK
1271KANDELABRAR, ett par, av Martin Artedius 1800, mästare i Norrköping (1800-08). Sengustavianska.13 000 SEK
1272LJUSSTAKAR, tre stycken, av Martin Artedius 1800, mästare i Norrköping (1800-08). Sengustavianska.11 000 SEK
1273VINKANNA, av Christian Benjamin Macke 1771, verksam i Kalmar (1769-86/88).6 000 SEK
1274TALLRIKAR, fyra stycken, av J Sauer, G Ryman och C G Malmborg, Stockholm. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
1275BÄGARE, av Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90).2 200 SEK
1276GOLVUR, av Eduardus East (1602-1696), London, 1600-talets andra hälft.300 000 SEK
1277GOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock.175 000 SEK
1278GOLVUR, av Johannes Fischer. Barock, 1600-talets slut. Troligen Holland.30 000 SEK
1279VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.Återrop
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

140. Fickur för den turkiska marknaden, av George Prior, London 1786.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
16 000

ditt bud
Fair warning
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK