bordslampa, "Fougères", Frankrike 1920-30-tal, modell 923.
Gjutet delvis frostad glasmassa, reliefdekor av blad. Signerad R. LALIQUE, lampfattning av försilvrat trä, möjligen originalklädd tygskräm. Höjd ca 15 cm, inklusive skärmhållare 39,5 cm.
Ursprungligen vas.
Félix Marcilhac, "René Lalique, 1860-1945, maitre-verrier, analyse de l'ouvre et catalogue raisonné", Paris 1994, jfr katalognr 923, sid 422.
Vasen Fougères formgiven år 1912.