MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 349,5 x 242,5 cm. Signerad KLH ID
(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). 1950-tal. Rödmelerad botten med polykromt harlekin mönster och ränder.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, de flesta saknas.