Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
162. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
162. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
181. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
176. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
180. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
190. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1973.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
177. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1974.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
187. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
188. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
189. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1972.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
168. Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1974 och 1976.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
179. Berndt Friberg, vaser, 3 st och skål, Gustavsbergs studio 1970-75.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
164. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72.
164. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsberg studio 1967,-69,-72.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
186. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1970-72.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
178. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1976.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
185. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1969-77.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
166. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.
166. Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1970-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1991, unik.
91. Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda 1991, unik.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
89. Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda 1988, unik.
89. Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda 1988, unik.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
90. Bertil Vallien, väggskulptur, båt, Kosta Boda 1985, unik.
90. Bertil Vallien, väggskulptur, båt, Kosta Boda 1985, unik.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
245. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
245. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
243. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
243. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
244. Birger Kaipiainen, Fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
241. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland ca 1971.
241. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland ca 1971.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
239. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
239. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
242. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
242. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
238. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
238. Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-60-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
429. Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973.
429. Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
533. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 242,5 x 154 cm. Signerad CD (Carl Dangel),
533. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 242,5 x 154 cm. Signerad CD (Carl Dangel),
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
532. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 304,5 x 203 cm. Signerad CD.
532. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 304,5 x 203 cm. Signerad CD.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
531. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 305,5 x 196,5 cm. Signerad CD.
531. Carl Dangel, MATTA. Rölakan. 305,5 x 196,5 cm. Signerad CD.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
371. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal.
371. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
390. Carlo Scarpa, takkrona, Venini 1960-70-tal.
390. Carlo Scarpa, takkrona, Venini 1960-70-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
99. Dale Patrick Chihuly, skulptur, 2 delar, Seattle, USA 1983.
99. Dale Patrick Chihuly, skulptur, 2 delar, Seattle, USA 1983.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
456. Donald Judd, armchair,  Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
456. Donald Judd, armchair, Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
65. EDWARD HALD, vas, graal, Orrefors 1917.
65. EDWARD HALD, vas, graal, Orrefors 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
79. Edvin Öhrström, skulptur, "Korona", Lindshammars glasbruk, 1960-tal.
79. Edvin Öhrström, skulptur, "Korona", Lindshammars glasbruk, 1960-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
73. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1953.
73. Edvin Öhrström, vas, ariel, "Flickan och duvan", Orrefors 1953.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
67. Edward Hald, pokal med lock, "Negerhyddan", Orrefors 1922.
67. Edward Hald, pokal med lock, "Negerhyddan", Orrefors 1922.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
71. Edward Hald, skål, slipgraal, Orrefors 1948.
71. Edward Hald, skål, slipgraal, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
62. Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1918.
62. Edward Hald, vas, graal, Orrefors 1918.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
72. Edward Hald, vas, slipgraal, Orrefors 1948.
72. Edward Hald, vas, slipgraal, Orrefors 1948.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
103. Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.
103. Emile Gallé, Burk med lock, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
100. Emile Gallé, Skål, Nancy, Frankrike, jugend.
100. Emile Gallé, Skål, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
101. Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.
101. Emile Gallé, flakong med propp, Nancy, Frankrike, 1890-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
104. Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
102. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.
102. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
304. Estrid Ericson, Spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1939, modell 884.
304. Estrid Ericson, Spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1939, modell 884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
298. Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.
298. Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
299. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.
299. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
231. Eva Bengtsson, fat, Frillesås.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
232. Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.
232. Eva Bengtsson, golvurna, Frillesås.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
82. Eva Englund, vas, Orrefors 1988.
82. Eva Englund, vas, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
80. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1988.
80. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
83. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1988.
83. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1988.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
81. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1989.
81. Eva Englund, vas, graal, Orrefors 1989.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
196. Ewald Dahlskog, kulvaser, 3 st, Bo Fajans 1930-40-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
36. FIRMA K ANDERSON, bordslampa, Stockholm 1925, silver.
36. FIRMA K ANDERSON, bordslampa, Stockholm 1925, silver.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. FLAVIA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1955.
39. FLAVIA, ljusstakar, ett par, Stockholm 1955.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
52. FRITZ BLOMQVIST, vas, Orrefors 1915-16, jugend.
52. FRITZ BLOMQVIST, vas, Orrefors 1915-16, jugend.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
53. FRITZ BLOMQVIST, vas, Orrefors, jugend, 1915-16.
53. FRITZ BLOMQVIST, vas, Orrefors, jugend, 1915-16.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
272. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
272. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
273. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.
273. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal.
109. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
110. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal.
110. Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Murano Italien 1950-60-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
112. Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
112. Fulvio Bianconi, vas, "a Colori", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
2. Georg Jensen, bricka "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
2. Georg Jensen, bricka "Magnolia/ Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
5. Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
5. Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK