Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
6. Georg Jensen, sockerströare, Köpenhamn 1933-44, sterling,
6. Georg Jensen, sockerströare, Köpenhamn 1933-44, sterling,
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Gunnar Cyrén, glasservis, 58 delar "Nobel", Orrefors.
84. Gunnar Cyrén, glasservis, 58 delar "Nobel", Orrefors.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
85. Gunnar Cyrén, skål, graal, Orrefors 1977.
85. Gunnar Cyrén, skål, graal, Orrefors 1977.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
87. Gunnar Cyrén, vas, graal, "Arkadien III", Orrefors 1988.
87. Gunnar Cyrén, vas, graal, "Arkadien III", Orrefors 1988.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
86. Gunnar Cyrén, vas, graal, Orrefors 1980-tal.
86. Gunnar Cyrén, vas, graal, Orrefors 1980-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
236. Gunnar Nylund, urna, Bing & Grøndahl, Danmark 1920-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
199. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
198. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
198. Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
51. Gunnar Wennerberg, vas, Kosta, jugend.
51. Gunnar Wennerberg, vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
205. HANS HEDBERG, skål på fot, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
201. HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
201. HANS HEDBERG, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
200. HERTHA HILLFON, skulptur, 2 delar, egen ateljé, Stockholm.
200. HERTHA HILLFON, skulptur, 2 delar, egen ateljé, Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
209. Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.
209. Hans Hedberg, askar, 4 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
210. Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
206. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
206. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
207. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
207. Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
204. Hans Hedberg, ägg, 2 st och ask, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
202. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
202. Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
203. Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
203. Hans Hedberg, ägg, tudelat, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
208. Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.
208. Hans Hedberg, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
46. Heinz Decker, skål och två vaser, Stockholm 1980-81, sterling.
46. Heinz Decker, skål och två vaser, Stockholm 1980-81, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
195. Helmer Osslund, skål, Höganäsbolagets kärlfabrik, 1897.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
423. Ib Kofod Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
423. Ib Kofod Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
74. Ingeborg Lundin, vas "Äpplet", Orrefors.
74. Ingeborg Lundin, vas "Äpplet", Orrefors.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
453. John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
453. John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
365. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 752, efter 1985.
365. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 752, efter 1985.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
346. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, efter 1985.
346. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, efter 1985.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
338. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
338. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
361. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
361. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
342. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
355. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
355. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK