Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
221. Tyra Lundgren, relief "Fikonbladet", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
219. Tyra Lundgren, relief "Pistillerna", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
229. Tyra Lundgren, relief "Småfåglar", 1950-60-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
217. Tyra Lundgren, relief "Strandfåglar", egen ateljé, 1950-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
222. Tyra Lundgren, relief "Sträckande fåglar", egen ateljé 1960-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
213. Tyra Lundgren, relief "Svalornas flyglek", egen ateljé 1950-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
214. Tyra Lundgren, relief "Tupp".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
228. Tyra Lundgren, relief "Vilande påfågelduva", egen ateljé ca 1960.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
230. Tyra Lundgren, relief, "Påfågelduva", Sverige 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
77. Vicke Lindstrand, Vas, Kosta, 1950-tal.
77. Vicke Lindstrand, Vas, Kosta, 1950-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
70. Vicke Lindstrand, vas, "Midsommarnattsdröm", Kosta 1987.
70. Vicke Lindstrand, vas, "Midsommarnattsdröm", Kosta 1987.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
78. Vicke Lindstrand, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
78. Vicke Lindstrand, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
76. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.
76. Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
69. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors ca 1937.
69. Vicke Lindstrand, vas, Orrefors ca 1937.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
42. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, egen verkstad Stockholm 1964.
42. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halsring med hänge, egen verkstad Stockholm 1964.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
43. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1963.
43. Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm 1963.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
40. W.A. BOLIN, jardinière/skål, Stockholm 1940.
40. W.A. BOLIN, jardinière/skål, Stockholm 1940.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
41. W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1934.
41. W.A. BOLIN, kandelabrar, ett par, Stockholm 1934.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
29. WIWEN NILSSON, armband, Lund 1965, 18k.
29. WIWEN NILSSON, armband, Lund 1965, 18k.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
124. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsberg 1930.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
125. Wilhelm Kåge, Vas, "Farsta", Gustavsbergs Studio 1957.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
115. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
116. Wilhelm Kåge, drakvalp, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal.
117. Wilhelm Kåge, drakvalpar, 4 st, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
123. Wilhelm Kåge, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
118. Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
126. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio 1950-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
120. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg studio 1960.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
121. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
121. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
122. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959.
122. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
119. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
119. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
24. Wiwen Nilsson, armband, Lund 1946, sterling med fyra bergkristaller.
24. Wiwen Nilsson, armband, Lund 1946, sterling med fyra bergkristaller.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
28. Wiwen Nilsson, armband, Lund, 1961, 18k rödguld.
28. Wiwen Nilsson, armband, Lund, 1961, 18k rödguld.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
22. Wiwen Nilsson, armring, Lund 1934, sterling.
22. Wiwen Nilsson, armring, Lund 1934, sterling.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
32. Wiwen Nilsson, brosch, Lund 1959, sterling,
32. Wiwen Nilsson, brosch, Lund 1959, sterling,
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1935, sterling.
23. Wiwen Nilsson, hängsmycke, Lund 1935, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
26. Wiwen Nilsson, manschettknappar, 1 par, Lund 1955.
26. Wiwen Nilsson, manschettknappar, 1 par, Lund 1955.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1944, sterling.
33. Wiwen Nilsson, manschettknappar, ett par, Lund 1944, sterling.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
27. Wiwen Nilsson, ring, Lund, 1972, 18k rödguld och bergkristall.
27. Wiwen Nilsson, ring, Lund, 1972, 18k rödguld och bergkristall.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
381. Wiwen Nilsson, skulptur, Sverige 1957. Diabas,
381. Wiwen Nilsson, skulptur, Sverige 1957. Diabas,
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
25. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1948, sterling.
25. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1948, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
30. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1953, sterling.
30. Wiwen Nilsson, vas, Lund 1953, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
31. Wiwen Nilsson, vas, Lund, 1962, sterling.
31. Wiwen Nilsson, vas, Lund, 1962, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
383. Yngve Ekström, bord "Palett", ESE Möbler, ca 1953.
383. Yngve Ekström, bord "Palett", ESE Möbler, ca 1953.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
197. Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal.
197. Åke Holm, skulptur, stående dam, Höganäs, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK