Briljantslipade diamanter totalt ca 0.60ct. Kvalitet ca H-I/VS-SI. Ringen är designad av Siegfried Egger och tillverkad av Sengels guldsmedja, Stockholm 1986. Storlek 18/56. 18K guld. Totalvikt ca 32 g.
Bruksslitage, mindre repor. Pärlorna med ojämnheter till ytan. Pärldekoren tudelad där mindre mellanrum finns, ej spricka.