235
762066

STEKFAT, ett par samt TALLRIK, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351 - 527 EUR
373 - 560 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med vapen för den Engelska familjen Gilbert, runt brämet dekor efter fransk fajansförebild. Fatens längd 26 cm, tallrikens diameter 23 cm.

Slitage, tallriken med sprickor och nagg.

Proveniens

The arms of Gilbert.