SERVIS, 59 delar, flintgods. Rörstrand, omkring 1830.
Bestående av: 19 mattallrikar, 15 sopptallrikar, 15 assietter, fyra stekfat, karott med lock, skål, grönsakskarott med lock, smörterrin med lock och fat, terrin med lock. Dekor i blått av olika vyer.
Skador, slitage, färgskiftningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in