GRÖN TARA, förgylld kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Krönt gudom sittande på dubbel lotustron med händerna i varada mudra respektive kartari mudra. Ett ben vilandes, det andra på en lotuskvist. Heigth 8,5 cm.
Saknar bottenplatta. Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in