417
797348

ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 45 x 91 cm. Skåne omkring 1850.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Två röda fält med polykroma stiliserade blommor, medaljong, S och hörnornament. Trappstegsformad bård. Fylld.

Senare bakstycke. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga skador.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

377. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 383 x 280 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK