Terrakottafärgat mittfält med närmast yttäckande polykrom medaljong och benvita hörnornament med stiliserande palmetter, blommor och blad. Ovanligt bred mörkblåmelerad huvudbård med stora palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Sidorna med smärre trampveck och skador, senare fransar.