Benvit botten med ett spaljémönster av polykroma blommor. En grönmelerad inre huvudbård med stor palmettranka. En benvit yttre huvudbård med blomranka.
Något slitage, fläckar, trampveck, smärre lagningar, ställvis något fälld. Kortsidorna saknar några knutrader.