Denna tillhör ikattypen med schematiserat "flytande sköldpaddsmönster". Brunröd botten med mönster i benvitt, gult, grönt, mörkblått och mörkbrunt. Rutig huvudbård med stiliserade växter.
Något slitage och smutsig, fläckar, trampveck, smärre hål. Sidorna med smärre skador.
Smärre hål.