Kamelhårsfärgad botten med stor polykrom medaljong, fåglar, stiliserande blommor och hörnornament. Smal mörkblåmelerad huvudbård med botehmönster och blombuketter.
Ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, fällningar, lagningar, smärre hål. Senare kortsidor.