Benvit botten med polykroma palats- och landskapsscener med historiska och mytologiska figurer. Benvit huvudbård med blommor, botehmönster och kartuscher med inskriptioner.
Något smutsig, fläckar, smärre fällningar och hål, ställvis skör och påmålad, lagningar. Sidorna med smärre skador.