Mörkblå botten med stor avlång medaljong, hörnornament, arabesk-, blom- och palmettslingor. Röd huvudbård med palmett- och blomranka. Vissa partier knutna i silke.
Något slitage, smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck, ställvis senare fransar.