Polykromt trädgårdsmönster med träd, blomvaser, fåglar, harar och nischer. Valvmönstrad huvudbård med blomvaser och blombuketter.
Något smutsig och nerblekt, fläckar, litet hål, obetydlig lagning. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck.