Röd botten med polykroma blom- och palmettmönster samt stor ljusgrön medaljong och benvita hörnornament. Mörkblå huvudbård med stora palmett- och blomrankor.
Något ställvis lite hårdare slitage, smärre fläckar, lagningar, ställvis påmålad. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck och obetydliga skador.