SEKRETÄR, tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko.
Fanerad med jakaranda och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Bakom klaff sju små lådor och fack. Nedtill två lådor. Längd 87, bredd 50, höjd 104 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in