BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.
Fanerad med valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Två lådor. Signerad på ryggen "CLN". Marmorimiterande skiva. Längd 125, bredd 57, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.
Senare skiva.
×
Logga in
Kunde inte logga in