487
789143

BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-64. Tidig rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Fanerad med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 126, bredd 65, höjd 82,5 cm.

Skivan lagad, fanerskador.

Tilläggslista

Snäpplås men nyckel saknas.

Proveniens

Björnsnäs herrgård, Östergötland.