SHADAKSHARI LOKESHVARA, förgylld kopparhaltig brons. Tibet, 1500-tal eller tidigare.
Fyrarmad gudom. Kallförgylld. Sittande i vajrasana position, händerna i analimudra, respektive hållande radband och lotus. Med inläggningar. Höjd 8 cm.
Slitage. Bottenplatta saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in