513
794286

VÄGGFÄLT MED SPEGEL. Sengustavianskt, 1800-talets början.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris

Vitmålat, förgyllt och bronserat. Dekor av pastellage i form av ekbladslister och lejonmaskaroner. Konsolbord med vit marmorskiva uppburet av tassfötter. Längd 116, bredd 43, höjd 283.

Senare marmorskiva.

Proveniens

Tidigare Rörstrands slott, Bråvallagatan, Stockholm. Se bif. bild.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

279. Carl-Axel Acking, golvlampor, ett par, modell "2646", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
Aktuellt bud:
140 000 SEK