Förgylld och bronserad. Dekor av lagergirlander, musselformation och bandrosetter. Signerad "NM". Med Stockholms hallstämpel 1774. Höjd 149, bredd 60 cm.
Ramglas med sprickor, ställvis något anlupet glas.
Claes Adelskiöld (Villagatan 2), därefter Annie Wallenberg.