686
748111

Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige, 1864-1940)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Hanna Hirsch-Pauli
(Sverige, 1864-1940)

Förstudie till "Vänner"

Signerad Hanna Pauli och daterad 1903. Duk 76 x 57 cm.

Proveniens

Olga (född Björkegren) och Klas Fåhraeus, Högberga gård Lidingö.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

I denna avancerade förstudie till Hanna Paulis monumentalmålning "Vänner" ser vi ett utsnitt med vännerna Lisen Bonnier och Olga Björkegren-Fåhraeus sittande vid aftonlampan. Målningen tog flera år att färdigställa och den utfördes i paret Paulis våning i Laurinska huset. I den stora versionen (idag på Nationalmuseum)ser vi konstnärsparet och deras vänner samlade omkring Ellen Key som läser ur en av sina skrifter.