"Plateaux Boises"
Stämpelsignerad Vente Corot. A tergo stämplad Vente Corot med rött lack. Utförd cirka 1835-1840. Papper uppfäst på papp-pannå 16 x 24,5 cm.
Sotheby's, New York, 10 nov 1998, kat nr 20 (under titeln "Wooded Plateau, Fontainebleau", avbildad sid 25 i katalogen).
Privatsamling (förvärvad på ovanstående auktion).
Robaut, II, 355.