784
794428

Orazio Andreoni

(Italien)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
195 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Orazio Andreoni
(Italien)

Al mare

Signerad O. Andreoni och daterad Roma 1887. Marmor, höjd 117 cm (inklusive grön stensockel 209 cm).

Den italienske skulptören Orazio Andreoni hade framförallt sitt säte i Rom men hans verk visades långväga över Europa, exempelvis i Glasgow 1888 och Berlin 1892. Han tros också ha varit aktiv under en tid i Amerika och det finns uppgifter om hans verk på Smithsonian Institution Library i USA. Med exponeringen utomlands etablerades hans goda rykte internationellt. Andreoni specialiserade sig främst på historiska och bibliska motiv och hans stora kunskap av materialet, själva stenen, är uppenbar, som med det aktuella katalognumret där man kan se den magnifika hanteringen av detaljer i kläder, spets och hår. Exempel på figurer ur historiska berättelser som han behandlade är exempelvis ”En farisé” (Sydney Museum), ”Francesco da Rimini”, ”Messalina”, ”Den blinda Nidia” och ”Hamlet” (Bournemouth ).